ЈАВАЧОТ НА БОЖИЛАК

Додади коментар

ЈАВАЧОТ НА БОЖИЛАК

ЈАВАЧОТ НА БОЖИЛАК

200,00 ден.
140,00 ден.
Шифра на производ: 9100320

Достапност:  залиха

Kоличина

Во кошничка

Станува збор за топла, емотивна и хумана приказна за 14-годишната Божана, која мајка ѝ од милина ја вика Цутинка. Божана проекциите на својот младешки и полетен дух ги реализира пишувајќи и цртајќи, бидејќи е хендикепирана и зависна од својата инвалидска количка. Чувствата, желбите и амбициите на Божана и на нејзината мајка и нереализирана писателка Стефанија, Петревски ни ги открива преку паралелните дневници кои ги проследуваме на страниците на овој роман. И додека Божана го сонува својот принц – „Јавачот на божилак“, мајка ѝ е опседната со помислата дека нејзиното девојче е тажно и осамено. Ведрина внесува најдобрата другарка на Божана – Ханка, која е непоправлив оптимист и верува дека со операција во Франкфурт, Божана може да застане на нозе. Дали Божана ќе ја дофати светлината на крајот од тунелот и ќе го најде „Јавачот на божилак“, останува на читателите да откријат.

Издавач

Просветно Дело

Повез

Мек

Останати производи од оваа група

Во кошничка

126,00 ден.
Во кошничка

120,00 ден.
84,00 ден.
Во кошничка

350,00 ден.
245,00 ден.
Во кошничка

350,00 ден.
70,00 ден.
Во кошничка

285,00 ден.
199,00 ден.

Прегледани производи

logofooter
  • „Димитрие Чуповски“, бр. 15, Поштенски фах 6, 1000 Скопје
  • Тел. + 389 (0) 2 3117 255;
    Факс. + (0) 2 3220 373
  • Комерција: goran.dukoski@yahoo.com

Продажни места